Welcome to Hotenda.com Online Store!

FST3345MTCX
ON Semiconductor
20 Terminations4V~5.5V 20 Pin 3345 Signal switch1 Functions
SOT-23
FST3345MTCX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 191mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Bus Switch |
| Resistance | 11Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 3345 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 8 x 1:1 |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Throw Configuration | SPST |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 8.2 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -128mA |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.530580 | $0.53058 |
| 10 | $0.500547 | $5.00547 |
| 100 | $0.472214 | $47.2214 |
| 500 | $0.445485 | $222.7425 |
| 1000 | $0.420269 | $420.269 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
