Welcome to Hotenda.com Online Store!

FST3253MX
ON Semiconductor
16 Terminations4V~5.5V 16 Pin 3253 Signal switch2 Outputs2 Functions
SOT-23
FST3253MX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 143mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Base Part Number | 3253 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Channels | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 4 |
| Throw Configuration | SP4T |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 6.3 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Height | 1.5mm |
| Length | 10mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
