Welcome to Hotenda.com Online Store!

FST16233MTDX
ON Semiconductor
56 Terminations4V~5.5V 56 Pin 16233 Signal switch16 Outputs2 Functions
SOT-23
FST16233MTDX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 740mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | MUX/DMUX SWITCH |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 16233 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 8 x 1:2 |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Channels | 16 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 7.8 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 32 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 2 |
| Height | 900μm |
| Length | 14mm |
| Width | 6.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.457218 | $1.457218 |
| 10 | $1.374734 | $13.74734 |
| 100 | $1.296919 | $129.6919 |
| 500 | $1.223509 | $611.7545 |
| 1000 | $1.154254 | $1154.254 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
