Welcome to Hotenda.com Online Store!
FSQ0465RSLDTU
ON Semiconductor
6 Terminations8V~20V 6 Pin FSQ0465 AC to DC power converterFPS? Series 1 Outputs48kHz~67kHz
SOT-23
FSQ0465RSLDTU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-6 Formed Leads |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 3.006g |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2016 |
| Series | FPS™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 2.6Ohm |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Power (Watts) | 70W |
| Additional Feature | ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF RESONANT |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Max Power Dissipation | 45W |
| Terminal Position | ZIG-ZAG |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | FSQ0465 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5V |
| Operating Supply Voltage | 26V |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| Power Dissipation | 45W |
| Output Current | 1.6A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V~20V |
| Max Supply Current | 5mA |
| Turn On Delay Time | 12 ns |
| Control Features | Sync |
| Input Voltage (Min) | 9V |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 48kHz~67kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Turn-Off Delay Time | 30 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Output Power | 48W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Start Up | 12V |
| Min Breakdown Voltage | 650V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.605520 | $3.60552 |
| 10 | $3.401434 | $34.01434 |
| 100 | $3.208900 | $320.89 |
| 500 | $3.027264 | $1513.632 |
| 1000 | $2.855910 | $2855.91 |
Similar PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
