Welcome to Hotenda.com Online Store!

FSCQ1565RTYDTU
ON Semiconductor
5 Terminations9V~20V 5 Pin FSCQ1565 AC to DC power converterFSCQ Series 1 Outputs
SOT-23
FSCQ1565RTYDTU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 Full Pack (Formed Leads) |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 2.894g |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| Series | FSCQ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 530mOhm |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | RESONANT CONTROL TECHNIQUE ALSO AVAILABLE |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Power Rating | 210W |
| Max Power Dissipation | 210W |
| Terminal Position | ZIG-ZAG |
| Number of Functions | 1 |
| Current Rating | 8A |
| Frequency | 20kHz |
| Base Part Number | FSCQ1565 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 650V |
| Input Voltage-Nom | 18V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Nominal Supply Current | 7mA |
| Power Dissipation | 75W |
| Output Current | 7.04A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 9V~20V |
| Max Supply Current | 6mA |
| Quiescent Current | 7mA |
| Output Power | 210W |
| Control Features | Sync |
| Topology | Flyback |
| Min Input Voltage | 85V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Max Input Voltage | 265V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Nominal Input Voltage | 13V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Output Power | 170W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Max Duty Cycle | 98 % |
| Drain to Source Resistance | 700mOhm |
| Duty Cycle | 95% |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Start Up | 15V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Min Breakdown Voltage | 650V |
| Height | 9.19mm |
| Length | 10.16mm |
| Width | 4.7mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.98000 | $2.98 |
| 10 | $2.67400 | $26.74 |
| 400 | $2.07865 | $831.46 |
| 800 | $1.86518 | $1492.144 |
Similar PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
