Welcome to Hotenda.com Online Store!

CAT93C46YI-GT3
ON Semiconductor
Surface Mount 8 Pin Memory IC CAT93C46 1 kb kb 3.1mm mm 1mA mA
SOT-23
CAT93C46YI-GT3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 4 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | 100 YEAR DATA RETENTION |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CAT93C46 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | Serial |
| Memory Size | 1Kb 128 x 8 64 x 16 |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Clock Frequency | 2MHz |
| Access Time | 250 ns |
| Memory Format | EEPROM |
| Memory Interface | SPI |
| Organization | 64X16 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Density | 1 kb |
| Standby Current-Max | 0.000001A |
| Serial Bus Type | MICROWIRE |
| Endurance | 1000000 Write/Erase Cycles |
| Write Cycle Time-Max (tWC) | 1ms |
| Data Retention Time-Min | 100 |
| Write Protection | SOFTWARE |
| Height | 1.05mm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 4.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.088000 | $0.088 |
| 500 | $0.064706 | $32.353 |
| 1000 | $0.053922 | $53.922 |
| 2000 | $0.049469 | $98.938 |
| 5000 | $0.046233 | $231.165 |
| 10000 | $0.043007 | $430.07 |
| 15000 | $0.041593 | $623.895 |
| 50000 | $0.040898 | $2044.9 |
Similar Memory from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
