Welcome to Hotenda.com Online Store!

74VHCT541AMTCX
ON Semiconductor
74VHCT541AMTCX datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from ON Semiconductor stock available on our website
SOT-23
74VHCT541AMTCX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 191mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Series | 74VHCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74VHCT541 |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Quiescent Current | 4μA |
| Turn On Delay Time | 14 ns |
| Family | AHCT/VHCT |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Current - Output High, Low | 8mA 8mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Prop. [email protected] | 9 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.187482 | $1.187482 |
| 10 | $1.120266 | $11.20266 |
| 100 | $1.056855 | $105.6855 |
| 500 | $0.997033 | $498.5165 |
| 1000 | $0.940597 | $940.597 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
