Welcome to Hotenda.com Online Store!

74VHC139SJX
ON Semiconductor
16 Terminations2V~5.5V 16 Pin 74VHC139 Signal switch74VHC Series 4 Outputs2 Functions
SOT-23
74VHC139SJX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 242mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74VHC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74VHC139 |
| Number of Outputs | 4 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Polarity | Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Throw Configuration | DP4T |
| Propagation Delay | 16.5 ns |
| Quiescent Current | 4μA |
| Turn On Delay Time | 16.5 ns |
| Family | AHC/VHC |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Current - Output High, Low | 8mA 8mA |
| Supply Type | Single |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| Prop. [email protected] | 10.5 ns |
| Number of Input Lines | 2 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Length | 10.1mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
