Welcome to Hotenda.com Online Store!

74LVTH16240MTDX
ON Semiconductor
74LVTH16240MTDX datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from ON Semiconductor stock available on our website
SOT-23
74LVTH16240MTDX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVTH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | 74LVTH16240 |
| Number of Outputs | 16 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 4 |
| Polarity | Inverting |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Turn On Delay Time | 3.5 ns |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverter, Inverting |
| Number of Inputs | 4 |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Number of Bits per Element | 4 |
| High Level Output Current | -32mA |
| Low Level Output Current | 64mA |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Output Lines | 16 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $24.681856 | $24.681856 |
| 10 | $23.284770 | $232.8477 |
| 100 | $21.966764 | $2196.6764 |
| 500 | $20.723362 | $10361.681 |
| 1000 | $19.550342 | $19550.342 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
