Welcome to Hotenda.com Online Store!

74LCX16244MTDX
ON Semiconductor
74LCX16244MTDX datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from ON Semiconductor stock available on our website
SOT-23
74LCX16244MTDX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Weight | 421mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Series | 74LCX |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2V~3.6V |
| Base Part Number | 74LCX16244 |
| Number of Outputs | 16 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements | 4 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 16 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 7.2 ns |
| Quiescent Current | 20μA |
| Turn On Delay Time | 7.2 ns |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 16 |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Bits per Element | 4 |
| High Level Output Current | -24mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Output Lines | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.138288 | $3.138288 |
| 10 | $2.960649 | $29.60649 |
| 100 | $2.793065 | $279.3065 |
| 500 | $2.634967 | $1317.4835 |
| 1000 | $2.485818 | $2485.818 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
