Welcome to Hotenda.com Online Store!

74LCX162374MTDX
ON Semiconductor
2V~3.6V 170MHz 16 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74LCX162374 48 Pins 74LCX Series 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
SOT-23
74LCX162374MTDX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 421mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Series | 74LCX |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74LCX162374 |
| Function | Standard |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Clock Frequency | 170MHz |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Quiescent Current | 20μA |
| Turn On Delay Time | 7 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 3.3V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 7pF |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 170000000Hz |
| Width | 6.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.221781 | $3.221781 |
| 10 | $3.039416 | $30.39416 |
| 100 | $2.867374 | $286.7374 |
| 500 | $2.705069 | $1352.5345 |
| 1000 | $2.551952 | $2551.952 |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
