Welcome to Hotenda.com Online Store!

74FST3245QSR
ON Semiconductor
20 Terminations4V~5.5V 74FST3245 Signal switch74FST Series 1 Functions
SOT-23
74FST3245QSR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| Series | 74FST |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Bus Switch |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74FST3245 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 8 x 1:1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Throw Configuration | SPST |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Propagation Delay (tpd) | 0.25 ns |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.276288 | $0.276288 |
| 10 | $0.260649 | $2.60649 |
| 100 | $0.245896 | $24.5896 |
| 500 | $0.231977 | $115.9885 |
| 1000 | $0.218846 | $218.846 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
