74F646MSA
74F646MSA
74F646MSA
ON Semiconductor
Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SSOP II Rail
SOT-23
74F646MSA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Supplier Device Package 24-SSOP
Operating Temperature0°C~70°C TA
PackagingTube
Series 74F
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Base Part Number 74F646
Output Type 3-State
Number of Elements 1
Current - Output High, Low 15mA 64mA
Logic Type Transceiver, Non-Inverting
Number of Bits per Element 8
In-Stock:1610 items
About 74F646MSA
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C