Welcome to Hotenda.com Online Store!

S9S12XS256J0VAA
NXP USA Inc.
256KB 256K x 8 FLASH 16-Bit Microcontroller HCS12X Series 1.8V 80-QFP
SOT-23
S9S12XS256J0VAA Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-QFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | HCS12X |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G80 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.98V |
| Power Supplies | 1.83.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.72V |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 59 |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.72V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 16MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, SCI, SPI |
| Supply Current-Max | 35mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| ROM (words) | 262144 |
| CPU Family | CPU12 |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| RAM (bytes) | 12288 |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $37.213274 | $37.213274 |
| 10 | $35.106863 | $351.06863 |
| 100 | $33.119682 | $3311.9682 |
| 500 | $31.244983 | $15622.4915 |
| 1000 | $29.476399 | $29476.399 |
The S9S12XS256J0VAA series retains many of the features of the S12XE series, including error correction codes (ECC) on flash memory, stand-alone data flash modules for code or data storage, frequency modulation locking loops (IPLL) that improve EMC performance, and fast ATD converters. The S12XS series provides 32-bit performance, with all the benefits and efficiency of 16-bit MCU, while retaining the low-cost, power, EMC and code-size efficiency advantages currently enjoyed by Freescale's existing 16-bit S12 and S12X MCU series users. Like other members of the S12X series, the S12XS series runs 16-bit wide access, and all peripherals and memories do not have to wait for state. The S12XS series offers 112-pin LQFP, 80-pin QFP, 64-pin LQFP package options and maintains a high degree of pin compatibility with the S12XE series. In addition to the Ihand O ports available in each module, there are up to 18 Ipicot O ports with interrupt capabilities that allow wake-up from stop or wait mode.
Features of the S12XS Family are listed here. Please see Table D-1 for memory options and Table D-2 for
the peripheral features that are available on the different family members.
? 16-bit CPU12X
— Upward compatible with S12 instruction set with the exception of five Fuzzy instructions
(MEM, WAV, WAVR, REV, REVW) which have been removed
— Enhanced indexed addressing
— Access to large data segments independent of PPAGE
? INT (interrupt module)
— Seven levels of nested interrupts
— Flexible assignment of interrupt sources to each interrupt level.
— External non-maskable high priority interrupt (XIRQ)
— The following inputs can act as Wake-up Interrupts
– IRQ and non-maskable XIRQ
– CAN receive pins
– SCI receive pins
– Depending on the package option up to 20 pins on ports J, H and P configurable as rising or
falling edge sensitive
? MMC (module mapping control)
? DBG (debug module)
— Monitoring of CPU bus with tag-type or force-type breakpoint requests
— 64 x 64-bit circular trace buffer captures change-of-flow or memory access information
? BDM (background debug mode)
? OSC_LCP (oscillator)
— Low power loop control Pierce oscillator utilizing a 4MHz to 16MHz crystal
— Good noise immunity
— Full-swing Pierce option utilizing a 2MHz to 40MHz crystal
— Transconductance sized for optimum start-up margin for typical crystals
? IPLL (Internally filtered, frequency modulated phase-locked-loop clock generation)
— No external components required
— Configurable option to spread spectrum for reduced EMC radiation (frequency modulation)
? CRG (clock and reset generation)
— COP watchdog
— Real time interrupt
— Clock monitor
— Fast wake up from STOP in self clock mode
fast ATD converters
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
