Welcome to Hotenda.com Online Store!

MKL03Z16VFK4
NXP USA Inc.
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Kinetis KL03 Series MKL03Z16 3.3V 24-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
MKL03Z16VFK4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Kinetis KL03 |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MKL03Z16 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 22 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 6.82mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 7x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| ROM (words) | 16384 |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.65mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.86000 | $1.86 |
| 10 | $1.67000 | $16.7 |
| 25 | $1.57520 | $39.38 |
| 490 | $1.26000 | $617.4 |
| 980 | $1.10250 | $1080.45 |
The MKL03Z16VFK4 is a 48 MHz Cortex-M0+ Based Microcontroller. A microcontroller is a tiny computer on a single VLSI integrated circuit (IC) chip, often known as an MCU (microcontroller unit). One or more CPUs (processor cores), memory, and programmable input/output peripherals are all included in a microcontroller. Along with a tiny amount of RAM, on-chip program memory frequently also includes ferroelectric RAM, NOR flash, or OTP ROM. In contrast to the microprocessors used in personal computers or other general-purpose applications made up of numerous discrete chips, microcontrollers are intended for embedded applications.
Human-machine interface
General-purpose input/output up to 22
Communication interfaces
One 8-bit SPI module
One LPUART module
One I2C module supporting up to 1 Mbit/s, with double buffer
Analog Modules
12-bit SAR ADC with internal voltage reference, up to 818 ksps and 7 channels
High-speed analog comparator containing a 6-bit DAC and programmable reference input
1.2 V voltage reference (Vref)
Timers
Two 2-channel Timer/PWM modules
One low-power timer
Real time clock
Security and integrity modules
80-bit unique identification number per chip
Core
ARM? Cortex?-M0+ core up to 48 MHz
Memories
Up to 32 KB program flash memory
2 KB SRAM
8 KB ROM with build-in bootloader
16 bytes regfile
System peripherals
Nine low-power modes to provide power optimization based on application requirements
COP Software watchdog
Low-leakage wakeup unit
SWD debug interface and Micro Trace Buffer
Bit Manipulation Engine
Clocks
48 MHz high accuracy internal reference clock
8/2 MHz low power internal reference clock
32 kHz to 40 kHz crystal oscillator
1 kHz LPO clock
Operating Characteristics
Voltage range: 1.71 to 3.6 V
Flash write voltage range: 1.71 to 3.6 V
Temperature range (ambient): -40 to 105°C for QFN packages; -40 to 85°C for WLCSP packages
Light sensing & controlling devices
Temperature sensing and controlling devices
Fire detection & safety devices
Industrial instrumentation devices
Process control devices
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
