Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC9S08QE8CTG
NXP USA Inc.
8KB 8K x 8 FLASH 8-Bit Microcontroller S08 Series MC9S08QE8 3V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
MC9S08QE8CTG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | S08 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC9S08QE8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 12 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Peripherals | LVD, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 16MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SCI, SPI |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 8192 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.89000 | $3.89 |
| 10 | $3.52400 | $35.24 |
| 96 | $3.35000 | $321.6 |
| 192 | $2.94802 | $566.01984 |
| 576 | $2.55939 | $1474.20864 |
The MC9S08QE8CTG is an S08QE 8-bit MCU, S08 core, 8KB Flash, 20MHz, SOP 16. The S08QE family, comprised of a pin-compatible 8-bit and 32-bit device duo, is Our first family in the Flexis series. The Flexis series of controllers is the connection point of the NXP? Controller Continuum where 8- and 32-bit compatibility become reality.
The S08QE128 pushes the boundaries of the 8-bit architecture performance with 128 KB of flash, 24 analog-to-digital converter (ADC) channels and delivering up 25 MHz in bus frequency. The 32-bit MCF51QE128 is pin-, peripheral- and tool-compatible with the 8-bit S08QE128 device. They share a common set of peripherals and development tools, delivering the ultimate in migration flexibility.
Peripherals
– ADC — 10-channel, 12-bit resolution; 2.5 ?s conversion time; automatic compare function; 1.7 mV/?C temperature sensor; internal bandgap reference channel; operation in stop3; fully functional from 3.6 V to 1.8 V
– ACMPx — Two analog comparators with selectable interrupt on rising, falling, or either edge of comparator output; compare option to fixed internal bandgap reference voltage; outputs can be optionally routed to TPM module; operation in stop3
– SCI — Full-duplex non-return to zero (NRZ); LIN master extended break generation; LIN slave extended break detection; wake-up on active edge
– SPI — Full-duplex or single-wire bidirectional; double-buffered transmit and receive; master or slave mode; MSB-first or LSB-first shifting
– IIC — Up to 100 kbps with maximum bus loading; multi-master operation; programmable slave address; interrupt driven byte-by-byte data transfer; supporting broadcast mode and 10-bit addressing
– TPMx — Two 3-channel (TPM1 and TPM2); selectable input capture, output compare, or buffered edge- or center-aligned PWM on each channel
– RTC — (Real-time counter) 8-bit modulus counter with binary or decimal based prescaler; external clock source for precise time base, time-of-day, calendar or task scheduling functions; free running on-chip low power oscillator (1 kHz) for cyclic wakeup without external components; runs in all MCU modes
Input/Output
– 26 GPIOs, one output-only pin and one input-only pin
– Eight KBI interrupts with selectable polarity
– Hysteresis and configurable pullup device on all input pins; configurable slew rate and drive strength on all output pins.
Package Options
– 32-pin LQFP, 32-pin QFN, 28-pin SOIC, 20-pin SOIC, 16-pin PDIP, 16-pin TSSOP
8-Bit HCS08 Central Processor Unit (CPU)
– Up to 20 MHz CPU at 3.6 V to 1.8 V across temperature range of –40 °C to 85 °C
– HC08 instruction set with added BGND instruction
– Support for up to 32 interrupt/reset sources
On-Chip Memory
– Flash read/program/erase over full operating voltage and temperature
– Random-access memory (RAM)
– Security circuitry to prevent unauthorized access to RAM and flash contents
Power-Saving Modes
– Two low power stop modes
– Reduced power wait mode
– Low power run and wait modes allow peripherals to run while voltage regulator is in standby
– Peripheral clock gating register can disable clocks to unused modules, thereby reducing currents
– Very low power external oscillator that can be used in stop2 or stop3 modes to provide accurate clock source to real time counter
– 6 μs typical wake-up time from stop3 mode
Clock Source Options
– Oscillator (XOSC) — Loop-control Pierce oscillator; crystal or ceramic resonator range of 31.25 kHz to 38.4 kHz or 1 MHz to 16 MHz
– Internal Clock Source (ICS) — Internal clock source module containing a frequency-locked-loop (FLL) controlled by internal or external reference; precision trimming of internal reference allows 0.2% resolution and 2% deviation over temperature and voltage; supporting bus frequencies from 1 MHz to 10 MHz
System Protection
– Watchdog computer operating properly (COP) reset with option to run from dedicated 1 kHz internal clock source or bus clock
– Low-voltage warning with interrupt
– Low-voltage detection with reset or interrupt
– Illegal opcode detection with reset
– Illegal address detection with reset
– Flash block protection
Automotive
Heating Ventilation, and Air Conditioning (HVAC)
Industrial
Air Conditioning (AC)
Electricity Grid and Distribution
Gas Meter
Heart Monitors
Heat Metering
Industrial HMI
Smart Power Socket and Light Switch
Vital Signs Monitors
Water Meter
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
