Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC9S08QD2MSC
NXP USA Inc.
2KB 2K x 8 FLASH 8-Bit Microcontroller S08 Series MC9S08QD2 3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
MC9S08QD2MSC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | S08 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC9S08QD2 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 4 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 16MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 2K x 8 |
| Supply Current-Max | 2.2mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.59000 | $2.59 |
| 10 | $2.35000 | $23.5 |
| 98 | $2.22755 | $218.2999 |
| 196 | $1.92781 | $377.85076 |
| 588 | $1.62000 | $952.56 |
The low-cost, high-performance HCS08 family of 8-bit microcontroller devices includes the MC9S08QD2MSC series MCUs (MCUs). The upgraded HCS08 core is used by all MCUs in the series, which also comes in a range of module options, memory sizes, memory kinds, and package options.
Peripherals
ADC — 4-channel, 10-bit analog-to-digital converter with automatic compare function, asynchronous clock source,
temperature sensor and internal bandgap reference channel. ADC is hardware triggerable using the RTI counter.
TIM1 — 2-channel timer/pulse-width modulator; each channel can be used for input capture, output compare, buffered edge-aligned PWM, or buffered center-aligned PWM
TIM2 — 1-channel timer/pulse-width modulator; each channel can be used for input capture, output compare, buffered edge-aligned PWM, or buffered center-aligned PWM
KBI — 4-pin keyboard interrupt module with software selectable polarity on edge or edge/level modes
Input/Output
Four General-purpose input/output (I/O) pins, one input-only pin and one output-only pin. Outputs 10 mA each, 60 mA maximum for package.
Software selectable pullups on ports when used as input
Software selectable slew rate control and drive strength on ports when used as output
Internal pullup on RESET and IRQ pin to reduce customer system cost
Development Support
Single-wire background debug interface
Package Options
8-pin SOIC package
8-pin PDIP
All package options are RoHS compliant
8-Bit HCS08 Central Processor Unit (CPU)
16 MHz HCS08 CPU (central processor unit)
HC08 instruction set with added BGND instruction
Background debugging system
Breakpoint capability to allow single breakpoint setting during in-circuit debugging (plus two more breakpoints in on-chip debug module)
Support for up to 32 interrupt/reset sources
Memory
Flash read/program/erase over full operating voltage and temperature
Flash size: — 2048 bytes
RAM size: — 128 bytes
Power-Saving Modes
Wait plus three stops
Clock Source Options
ICS — Internal clock source module (ICS) containing a frequency-locked-loop (FLL) controlled by internal. Precision trimming of internal reference allows 0.2% resolution and 2% deviation over temperature and voltage.
System Protection
Watchdog computer operating properly (COP) reset with option to run from dedicated 32 kHz internal clock source or
bus clock
Low-voltage detection with reset or interrupt
Illegal opcode detection with reset
Illegal address detection with reset
Light sensing & controlling devices
Temperature sensing and controlling devices
Fire detection & safety devices
Industrial instrumentation devices
Process control devices
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
