Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC908AP64CFBE
NXP USA Inc.
64KB 64K x 8 FLASH 8-Bit Microcontroller HC08 Series MC908AP64 5V 44-QFP
SOT-23
MC908AP64CFBE Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-QFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | HC08 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC908AP64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| Speed | 8MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Peripherals | LED, LVD, POR, PWM |
| Clock Frequency | 8MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, IRSCI, SCI, SPI |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.01000 | $12.01 |
| 10 | $11.04000 | $110.4 |
| 25 | $10.58200 | $264.55 |
| 480 | $8.86600 | $4255.68 |
| 960 | $8.29400 | $7962.24 |
The MC908AP64CFBE is a member of the low-cost, high-performance M68HC08 Family of 8-bit microcontroller units (MCUs). All MCUs in the family use the enhanced M68HC08 central processor unit(CPU08) and are available with a variety of modules, memory sizes and types, and package types.The M68HC08 CPU (central processor unit) is an enhanced and fully object-code-compatible version ofthe M68HC05 CPU. The CPU08 Reference Manual (Freescale document order number CPU08RM/AD)contains a description of the CPU instruction set, addressing modes, and architecture.
Features of the MC68HC908AP64 include the following:
? High-performance M68HC08 architecture
? Fully upward-compatible object code with M6805, M146805, and M68HC05 Families
? Maximum internal bus frequency:
– 8-MHz at 5V or 3V operating voltage
? Clock input options:
– RC-oscillator
– 32-kHz crystal-oscillator with 32MHz internal PLL
? User program FLASH memory with security(1) feature
– 62,368 bytes for MC68HC908AP64
– 32,768 bytes for MC68HC908AP32
– 16,384 bytes for MC68HC908AP16
– 8,192 bytes for MC68HC908AP8
? On-chip RAM
– 2,048 bytes for MC68HC908AP64 and MC68HC908AP32
– 1,024 bytes for MC68HC908AP16 and MC68HC908AP8
? Two 16-bit, 2-channel timer interface modules (TIM1 and TIM2) with selectable input capture,
output compare, and PWM capability on each channel
? Timebase module
? Serial communications interface module 1 (SCI)
? Serial communications interface module 2 (SCI) with infrared (IR) encoder/decoder
? Serial peripheral interface module (SPI)
? System management bus (SMBus), version 1.0/1.1 (multi-master IIC bus)
? 8-channel, 10-bit analog-to-digital converter (ADC)
? IRQ1 external interrupt pin with integrated pullup
? IRQ2 external interrupt pin with programmable pullup
? 8-bit keyboard wakeup port with integrated pullup
? 32 general-purpose input/output (I/O) pins:
– 31 shared-function I/O pins
– 8 LED drivers (sink)
– 6 × 25mA open-drain I/O with pullup
? Low-power design (fully static with stop and wait modes)
? Master reset pin (with integrated pullup) and power-on reset
? System protection features
– Optional computer operating properly (COP) reset, driven by internal RC oscillator
– Low-voltage detection with optional reset or interrupt
– Illegal opcode detection with reset
– Illegal address detection with reset
? 48-pin low quad flat pack (LQFP), 44-pin quad flat pack (QFP), and 42-pin shrink dual-in-line
package (SDIP)
? Specific features of the MC68HC908AP64 in 42-pin SDIP are:
– 30 general-purpose l/Os only
– External interrupt on IRQ1 only
? Internal oscillator
? RC oscillator
? Crystal oscillator
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
