Welcome to Hotenda.com Online Store!

CBTD16211DL,518
Nexperia USA Inc.
56 Terminations4.5V~5.5V 56 Pin 74CBTD16211 Signal switch74CBTD Series 2 Functions
SOT-23
CBTD16211DL,518 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2017 |
| Series | 74CBTD |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Type | Bus Switch |
| Resistance | 35Ohm |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74CBTD16211 |
| Pin Count | 56 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 12 x 1:1 |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 24 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 1.5mA |
| Turn On Delay Time | 8.5 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Output Characteristics | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | 64mA |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 2 |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.70000 | $0.7 |
| 500 | $0.693 | $346.5 |
| 1000 | $0.686 | $686 |
| 1500 | $0.679 | $1018.5 |
| 2000 | $0.672 | $1344 |
| 2500 | $0.665 | $1662.5 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Nexperia USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
