Welcome to Hotenda.com Online Store!
AX2000-FGG896I
Microsemi Corporation
1.5V V 990 ps ns FPGAs Axcelerator Series 649MHz MHz 896-BGA 896
SOT-23
AX2000-FGG896I Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 896-BGA |
| Number of Pins | 896 |
| Weight | 400.011771mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2005 |
| Series | Axcelerator |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 896 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Frequency | 649MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AX2000 |
| Number of Outputs | 684 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Power Supplies | 1.51.5/3.32.5/3.3V |
| Number of I/O | 586 |
| RAM Size | 36kB |
| Propagation Delay | 990 ps |
| Turn On Delay Time | 990 ps |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Total RAM Bits | 294912 |
| Number of Gates | 2000000 |
| Number of LABs/CLBs | 32256 |
| Number of Registers | 21504 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.99 ns |
| Height | 1.73mm |
| Length | 31mm |
| Width | 31mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 27 | $949.18741 | $25628.06007 |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Microsemi Corporation and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
