Welcome to Hotenda.com Online Store!
AX2000-2FGG896
Microsemi Corporation
1.5V V 740 ps ns FPGAs Axcelerator Series 870MHz MHz 896-BGA
SOT-23
AX2000-2FGG896 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 896-BGA |
| Number of Pins | 896 |
| Supplier Device Package | 896-FBGA (31x31) |
| Weight | 400.011771mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2012 |
| Series | Axcelerator |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Frequency | 870MHz |
| Base Part Number | AX2000 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Max Supply Voltage | 1.575V |
| Min Supply Voltage | 1.425V |
| Number of I/O | 586 |
| RAM Size | 36kB |
| Propagation Delay | 740 ps |
| Turn On Delay Time | 740 ps |
| Number of Logic Elements/Cells | 21504 |
| Total RAM Bits | 294912 |
| Number of Gates | 2000000 |
| Max Frequency | 870MHz |
| Number of LABs/CLBs | 32256 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 21504 |
| Speed Grade | 2 |
| Number of Registers | 21504 |
| Height | 1.73mm |
| Length | 31mm |
| Width | 31mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Microsemi Corporation and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
