Welcome to Hotenda.com Online Store!

A3P250-FGG144I
Microsemi Corporation
1.5V V 4.5kB B FPGAs ProASIC3 Series 231MHz MHz 144-LBGA 30mA mA 1mm mm 144
SOT-23
A3P250-FGG144I Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LBGA |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 2013 |
| Series | ProASIC3 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | 3A001.A.7.B |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 231MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | A3P250 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Memory Size | 4.5kB |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Number of I/O | 97 |
| RAM Size | 4.5kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 3000 |
| Total RAM Bits | 36864 |
| Number of Gates | 250000 |
| Number of Registers | 6144 |
| Height | 1.05mm |
| Length | 13mm |
| Width | 13mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $323.961913 | $323.961913 |
| 10 | $313.309394 | $3133.09394 |
| 25 | $311.131474 | $7778.28685 |
| 50 | $308.968693 | $15448.43465 |
| 100 | $302.613803 | $30261.3803 |
| 500 | $280.978461 | $140489.2305 |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Microsemi Corporation and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
