Welcome to Hotenda.com Online Store!

MT46V16M16CY-5B:M
Micron Technology Inc.
Surface Mount Memory IC MT46V16M16 256 Mb kb 12.5mm mm 175mA mA
SOT-23
MT46V16M16CY-5B:M Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 60-TFBGA |
| Number of Pins | 60 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 60 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Additional Feature | AUTO/SELF REFRESH |
| Technology | SDRAM - DDR |
| Voltage - Supply | 2.5V~2.7V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.6V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MT46V16M16 |
| Operating Supply Voltage | 2.6V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Memory Size | 256Mb 16M x 16 |
| Number of Ports | 1 |
| Nominal Supply Current | 175mA |
| Memory Type | Volatile |
| Clock Frequency | 200MHz |
| Access Time | 700ps |
| Memory Format | DRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Data Bus Width | 16b |
| Organization | 16MX16 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Memory Width | 16 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ns |
| Address Bus Width | 15b |
| Density | 256 Mb |
| Standby Current-Max | 0.004A |
| Max Frequency | 400MHz |
| I/O Type | COMMON |
| Refresh Cycles | 8192 |
| Sequential Burst Length | 248 |
| Interleaved Burst Length | 248 |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Length | 12.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.946800 | $3.9468 |
| 10 | $3.723396 | $37.23396 |
| 100 | $3.512638 | $351.2638 |
| 500 | $3.313809 | $1656.9045 |
| 1000 | $3.126235 | $3126.235 |
Similar Memory from Micron Technology Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
