Welcome to Hotenda.com Online Store!

M29W640FB70N6E
Micron Technology Inc.
3/3.3V V 48 Pin Memory IC M29W640 18.4mm mm
SOT-23
M29W640FB70N6E Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.B.1.A |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | BOTTOM BOOT BLOCK |
| HTS Code | 8542.32.00.51 |
| Technology | FLASH - NOR |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M29W640 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Memory Size | 64Mb 8M x 8 4M x 16 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Operating Mode | ASYNCHRONOUS |
| Supply Current-Max | 0.02mA |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 4MX16 |
| Memory Width | 16 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 70ns |
| Standby Current-Max | 0.0001A |
| Memory Density | 67108864 bit |
| Access Time (Max) | 70 ns |
| Programming Voltage | 3V |
| Alternate Memory Width | 8 |
| Data Polling | YES |
| Toggle Bit | YES |
| Command User Interface | YES |
| Number of Sectors/Size | 8127 |
| Sector Size | 8K64K |
| Page Size | 4/8words |
| Ready/Busy | YES |
| Boot Block | BOTTOM |
| Common Flash Interface | YES |
| Length | 18.4mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 12mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.900027 | $12.900027 |
| 10 | $12.169837 | $121.69837 |
| 100 | $11.480979 | $1148.0979 |
| 500 | $10.831112 | $5415.556 |
| 1000 | $10.218029 | $10218.029 |
Similar Memory from Micron Technology Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
