TC2117-2.5VDBTR
TC2117-2.5VDBTR
TC2117-2.5VDBTR
Microchip Technology
- Fixed Tin TC2117 PMIC - Series 4 TO-261-4, TO-261AA
SOT-23
TC2117-2.5VDBTR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Contact PlatingTin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Number of Pins 3
Supplier Device Package SOT-223-3
Mounting Style SMD/SMT
Supplier Package SOT-223
Input Voltage Range 6, 2.7 V
Maximum Input Voltage 6 V
Junction to Ambient 59 °C/W
Mounting Surface Mount
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number TC2117
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Brand Microchip Technology / Atmel
Manufacturer Microchip
Minimum Operating Temperature - 40 C
RoHS Compliant
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series -
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 3
ECCN Code EAR99
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packing Method TAPE AND REEL
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number TC2117
Pin Count4
Function LDO
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Max) 6V
Output Voltage 1.5V
Output Type Fixed
Max Output Current800mA
Polarity Positive
Output Configuration Positive
Output Current0.8 A
Current - Output 800mA
Quiescent Current80μA
Control Features -
Accuracy 0.5 %
Output Voltage 1 2.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Number of Regulators1
Min Input Voltage 2.7V
Protection Features Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq) 130μA
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA
Max Input Voltage 6 V
PSRR 55dB (1kHz)
Dropout Voltage1.2V
Product TypeLDO Voltage Regulators
Dropout Voltage1-Nom 0.45V
Min Output Voltage 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Screening Level Extended
Line Regulation0.007 %
Load Regulation0 %/mA
Product CategoryLDO Voltage Regulators
Length 6.5mm
Width 3.5 mm
Height 1.6 mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:7096 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
TC2117-2.5VDBTR Product Details
TC2117-2.5VDBTR Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-261-4, TO-261AA case. On the Linear IC itself, there are 3 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 800mA from this regulator IC. There are a total of 4 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 3 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is TC2117. TAPE AND REEL is the way in which the voltage regulator IC is packed. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 800mA. It operates in the 80μA Quiescent Current state. This IC regulator is a part of the - Series of devices. You should use the regulator IC when the temperature is below 125 °C. It is not possible to operate the chip below -40 °C operating temperature.
TC2117-2.5VDBTR Features
1.2V dropout voltage
TAPE AND REEL method of packing
The maximum operating temperature of -40 °C