Welcome to Hotenda.com Online Store!

TC1264-3.3VAB
Microchip Technology
- Fixed 2.54mm TC126 PMIC TC1264 Series 3 TO-220-3
SOT-23
TC1264-3.3VAB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Number of Pins | 3 |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package Type | TO-220 |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Dimensions | 0.65 x 0.42 x 0.19in |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | TC1264 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | TC1264 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | LDO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | SINGLE |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | TC126 |
| Pin Count | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 800mA |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 800 mA |
| Current - Output | 800mA |
| Quiescent Current | 80μA |
| Control Features | - |
| Accuracy | 0.5 % |
| Output Voltage 1 | 3.3V |
| Input Voltage (Min) | 2.7(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 130μA |
| Voltage Dropout (Max) | 1.4V @ 800mA |
| PSRR | 64dB (1kHz) |
| Dropout Voltage | 1.2V |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Dropout Voltage1-Nom | 1.2V |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Voltage Tolerance-Max | 3% |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Line Regulation | 0.007% |
| Load Regulation | 0%/mA |
| Input Voltage | 6(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Height | 4.826mm |
| Length | 16.51mm |
| Width | 10.668mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.632880 | $5.63288 |
| 10 | $5.314038 | $53.14038 |
| 100 | $5.013243 | $501.3243 |
| 500 | $4.729475 | $2364.7375 |
| 1000 | $4.461769 | $4461.769 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
