Welcome to Hotenda.com Online Store!
SG1524BJ-DESC
Microchip Technology
16 Terminals 7V~40V 16-Pin DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 50Hz~600kHz Transistor Driver
SOT-23
SG1524BJ-DESC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Series | Military, MIL-STD-883B |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 19V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 20V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7V~40V |
| Control Features | Enable, Frequency Control |
| Input Voltage (Min) | 7V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 50Hz~600kHz |
| Input Voltage (Max) | 40V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 200ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 100 ns |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 600kHz |
| Screening Level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Duty Cycle (Max) | 49% |
| Clock Sync | Yes |
| Output Phases | 1 |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $47.999507 | $47.999507 |
| 10 | $45.282554 | $452.82554 |
| 100 | $42.719390 | $4271.939 |
| 500 | $40.301311 | $20150.6555 |
| 1000 | $38.020105 | $38020.105 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
