Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC32MZ2048ECH100-I/PT
Microchip Technology
2MB 2M x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MZ Series PIC32MZ2048EC 100 Pin 200MHz 3.3V 100-TQFP
SOT-23
PIC32MZ2048ECH100-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (12x12) |
| Weight | 657.000198mg |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/I2S/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 40x10b |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 78 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC32MZ2048ECH100 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | JTAG, I2C, PMP, SPI, SQI, UART, USB |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | MIPS32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 32MZ |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 200MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC32MZ2048EC |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Memory Size | 2MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 78 |
| Speed | 200MHz |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | MIPS32® microAptiv™ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 40x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 524288 |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 32 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Number of Programmable I/O | 78 |
| Number of ADC Channels | 40 |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 12mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $11.91000 | $11.91 |
| 25 | $10.91800 | $272.95 |
| 100 | $9.88800 | $988.8 |
The package is 100-TQFP-shaped. This Microcontroller has 78 I/Os. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of program memory it uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. A PIC® 32MZ series electrical component is used in this application. This program memory has a size of 2MB 2M x 8, which indicates what the size of the program memory is. MIPS32® microAptiv™ Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. During the manufacturing process, 100 terminations were applied to the IC chip. The part works on a 32-bit basis. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. MCU chip has YES DMA channels. Its memory size is 2MB. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC32MZ2048EC to find them. At a frequency of 200MHz, Microcontroller can operate efficiently. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. On the chip, there are 100 pins that can be accessed. The clock has 9 timers/counters to keep track of the time. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. In addition, it comes with a PIC core architecture. The ADC channels on this device total 40 in number.
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC32MZ2048ECH100-I/PT Microcontroller applications.
Walkie talkies
Ipad
Medical instruments chromatographs
Video and voice processing
Microwave ovens
Guidance-GPS
Toasters
Fire detection & safety devices
Teletext terminals
Toys
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
