Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC32MX795F512LT-80I/TL
Microchip Technology
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX795F512L 124 Pin 80MHz 3.3V 124-VFTLA Dual Rows, Exposed Pad
SOT-23
PIC32MX795F512LT-80I/TL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 124-VFTLA Dual Rows, Exposed Pad |
| Number of Pins | 124 |
| Supplier Device Package | 124-VTLA (9x9) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | MIPS32 |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | PIC32MX795 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PIC® 32MX |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | PIC32MX795F512L |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Speed | 80MHz |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 98mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | PIC |
| Number of UART Channels | 6 |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
