Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC32MX430F064L-V/TL
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX430F064L 80MHz 124-VFTLA Dual Rows, Exposed Pad
SOT-23
PIC32MX430F064L-V/TL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 124-VFTLA Dual Rows, Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 124-VTLA (9x9) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC32MX430 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 28x10b |
| Product Status | Obsolete |
| Number of I/Os | 83 |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | MIPS32 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 32MX |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 124 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 80MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | PIC32MX430F064L |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 85 |
| Speed | 80MHz |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 60mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 28x10b |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 65536 |
| EEPROM Size | - |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 80 MHz |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 200 | $3.80070 | $760.14 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
