Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC32MX170F256D-50I/PT
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX170F256D 44 Pin 50MHz 44-TQFP
SOT-23
PIC32MX170F256D-50I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/I2S/SPI/UART |
| Family Name | PIC32MX |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.3 → 3.6 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Number of I/Os | 34 I/O |
| Interface Type | I2C, SPI, UART, USB |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | MIPS32 |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC32MX170 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 13x10b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 32MX |
| Published | 2009 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Frequency | 50MHz |
| Base Part Number | PIC32MX170F256D |
| Pin Count | 44 |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 35 |
| Speed | 50MHz |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~3.6V |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Data Converter | A/D 13x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | - |
| Max Frequency | 50MHz |
| Number of Programmable I/O | 34 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.21000 | $4.21 |
| 25 | $3.86240 | $96.56 |
| 100 | $3.49170 | $349.17 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
