Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC32MM0256GPM028-I/SS
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MM Series PIC32MM0256GPM 25MHz 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC32MM0256GPM028-I/SS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 25(MHz) |
| DAC Resolution | 5 |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SSOP |
| Number of Timers - General Purpose | 3 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 21 |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Total Internal Ram Size | 32KB(kB) |
| Device Core Size | 32(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 3.6(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2(V) |
| Programmable | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 4GB |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL | - |
| Interfaces | I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USB |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 21 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC32MM0256GPM028 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 12x10/12b |
| Product Status | Active |
| RoHS | Details |
| Tradename | microAptiv |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Manufacturer | Microchip |
| Series | PIC® 32MM |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | PIC32MM0256GPM |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, LIN, RS-232, RS-485, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 21 |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MIPS32® microAptiv™ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x10/12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 21 Timer |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | - |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125°C |
| Number of PWM Channels | 18 |
| Ambient Temperature Range High | 125°C |
| Product | MCU |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.02000 | $2.02 |
| 25 | $1.83360 | $45.84 |
| 100 | $1.66860 | $166.86 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
