Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC24FJ128GB202-E/SP
Microchip Technology
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ128GB202 32MHz 3.3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC24FJ128GB202-E/SP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | I2C/SPI/UART |
| Number of I/Os | 20 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC24FJ128GB202 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 9x10b/12b |
| Product Status | Active |
| Interface Type | I2C, JTAG, SPI, UART, USB |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 24F |
| Published | 2016 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 32MHz |
| Base Part Number | PIC24FJ128GB202 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 20 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 43K x 24 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 9x10b/12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Product Type | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | - |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Screening Level | TS 16949 |
| Product Category | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 34.671mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 195 | $3.67708 | $717.0306 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
