Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC24F16KA302-I/ML
Microchip Technology
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F16KA302 28 Pin 32MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC24F16KA302-I/ML Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-QFN (6x6) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 13x12b |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 32(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | QFN EP |
| Number of Timers - General Purpose | 5 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 23 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Total Internal Ram Size | 2KB(kB) |
| Device Core Size | 16(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 3.6(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.8(V) |
| Programmable | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 12MB |
| Mounting | Surface Mount |
| Family Name | PIC24F |
| Dimensions | 6 x 6 x 0.95mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.6 (Maximum) V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 24 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC24F16KA302 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 24F |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC24F16KA302 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 5.5K x 24 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 18mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 13x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 24 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Screening Level | TS-16949 |
| Number of Programmable I/O | 23 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2048 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 13 Channel |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| On Chip Data RAM Width | 16 |
| Time-Min | SECONDS |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Product Category | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6mm |
| Height | 0.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.00000 | $3 |
| 25 | $2.75000 | $68.75 |
| 100 | $2.49260 | $249.26 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
