Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18LF4539-I/ML
Microchip Technology
24KB 12K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF4539 44 Pin 40MHz 5V 44-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC18LF4539-I/ML Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-QFN (8x8) |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18LF4539 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 18F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | OPERATES AT 2V MIN SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18LF4539 |
| Pin Count | 44 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 24kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 1408 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 24KB 12K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 25mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 12288 |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 16 |
| CPU Family | PIC |
| Device Core | PIC |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 90 | $8.61078 | $774.9702 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
