Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18LF258-I/SP
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF258 28 Pin 40MHz 4.5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC18LF258-I/SP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of I/Os | 22 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18LF258 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 5x10b |
| Product Status | Active |
| RoHS | Details |
| Tradename | PIC |
| Brand | Microchip Technology |
| Manufacturer | Microchip |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/USART |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 18F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Frequency | 40MHz |
| Base Part Number | PIC18LF258 |
| Pin Count | 28 |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 22 |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 5x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 16 |
| CPU Family | PIC |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Width | 7.24 mm |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 34.67 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 120 | $6.68475 | $802.17 |
There is a 28-DIP (0.300, 7.62mm) package available. The board has 22 I/Os. Using the Mounting Type Through Hole, the MCU is mounted on PCB. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. A PIC® 18F series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 32KB 16K x 16 bytes, which is the size of the program. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 28 terminations on the IC chip. This part works in a 8-bit manner. The component always operates in 4.5V supply voltage. The system has NO channels for DMA communication. This IC part has a memory size of 32kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC18LF258 that you can find. In the case of 40MHz frequency operation, it can perform efficiently. On the chip, there are 28 pins that are accessible. It is equipped with 4 timers and counters. In total, it has 28 pins. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY. A total of 5 ADC channels are present in this device. An integrated circuit with 8 bits has a total of 8 bits. A total of 1 PWM channels are used by the device.
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF258-I/SP Microcontroller applications.
Guidance-GPS
Firewalls
Nintendo
Laptops
Projector
Digital set-top boxes
Oil and gas
Information appliances
Process control devices
Robots
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
