Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F8622-I/PT
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F8622 80 Pin 40MHz 5V 80-TQFP
SOT-23
PIC18F8622-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Supplier Device Package | 80-TQFP (12x12) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/I2C/USART |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | Modified Harvard |
| Dimensions | 12 x 12 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2 → 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 70 I/O |
| Interface Type | EUSART, I2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542310000 |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC18F8622 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 18F |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F8622 |
| Pin Count | 80 |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 70 |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 3.8K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 512 kb |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 70 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.84000 | $7.84 |
| 25 | $7.18960 | $179.74 |
| 100 | $6.51480 | $651.48 |
The PIC18F8622-I/PT is a 1-Mbit, Enhanced Flash Microcontroller with 10-Bit A/D and nano Watt Technology.
Run: CPU On, Peripherals On
Idle: CPU Off, Peripherals On
Sleep: CPU Off, Peripherals Off
Ultra Low 50 nA Input Leakage
Run mode Currents Down to 25 μA Typical
Idle mode Currents Down to 6.8 μA Typical
Sleep mode Current Down to 120 nA Typical
Timer1 Oscillator: 900 nA, 32 kHz, 2V
Watchdog Timer: 1.6 μA, 2V Typical
Two-Speed Oscillator Start-up
C Compiler Optimized Architecture
100,000 Erase/Write Cycle Enhanced Flash
Program Memory Typical
1,000,000 Erase/Write Cycle Data EEPROM Memory Typical
Flash/Data EEPROM Retention: 100 Years Typical
Self-Programmable under Software Control
Priority Levels for Interrupts
8 x 8 Single-Cycle Hardware Multiplier
Extended Watchdog Timer (WDT):
- Programmable period from 4 ms to 131s
Single-Supply 5V In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via Two Pins
In-Circuit Debug (ICD) via Two Pins
Wide Operating Voltage Range: 2.0V to 5.5V
Programmable Brown-out Reset (BOR) with Software Enable Option
General Uses
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
