Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F66K22-I/PT
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F66K22 64 Pin 64MHz 3.3V 64-TQFP
SOT-23
PIC18F66K22-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 53 I/O |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542310000 |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC18F66 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 64MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F66K22 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 53 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 11 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 64 MHz |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 10 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.83000 | $3.83 |
| 25 | $3.51240 | $87.81 |
| 100 | $3.18270 | $318.27 |
The package has a 64-TQFP shape. The board has 53 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. The 8-Bit core is the core of the MCU. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 18K series. This program memory has a size of 64KB 32K x 16, which indicates what the size of the program memory is. There's a PIC Core Processor inside. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. IC Chip 64 has 64 terminations. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. MCU chip has NO DMA channels. 64kB is the size of the memory in the IC part. It is possible to find alternatives to the base part number PIC18F66K22 by using the part number search tool. Using a 64MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. On the chip, 64 pins are accessible. In total, it has 11 timers and counters in it. It consists of 64 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. As an example, there is a feature called ALSO OPERATES WITH 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ to name only a few. It has a total of 16 ADC channels. 10 PWM channels are used by the device. 2 channels of I2C have been incorporated into the design of the part.
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F66K22-I/PT Microcontroller applications.
Hearing aids
Smoke alarms
Walkie talkies
Set-top boxes
PDAs, game consoles
3D printers
Hard drives
Graphic terminals
Radios
Fabric
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
