Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F6622-I/PT
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F6622 64 Pin 40MHz 5V 64-TQFP
SOT-23
PIC18F6622-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/I2C/USART |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC18F6622 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Number of I/Os | 54 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 4.2 → 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Interface Type | EUSART, I2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 18F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F6622 |
| Pin Count | 64 |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 54 |
| Nominal Supply Current | 1.3mA |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 3.8K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 512 kb |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 70 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.44000 | $8.44 |
| 25 | $7.84600 | $196.15 |
| 100 | $7.21770 | $721.77 |
There is a 64-TQFP package available. The MCU has 54 I/O ports. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. PIC® 18F-series components are electrical components. Its program memory size is 64KB 32K x 16. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 64 terminals. 8-bits are used for its size. The MCU chip's supply output is 5V volts. The system has NO channels for DMA communication. The part owns 64kB memory size. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC18F6622 to find them. Using a 40MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Chips have 64 pins. The clock has 5 timers or counters on it. The pin count is 64. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need. In total, it has 12 ADC channels for the measurement of signals. The device has a set of 1 A/D converters. This Microcontroller is possible to have 8 bits in a chip. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 14 channels. In this device, there's an 2-channel PWM controller.
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F6622-I/PT Microcontroller applications.
Process control devices
Process control devices
Tape drives
Fax machines
Fabric
Auto-breaking system
Mobile computers
Broadband technology
Toasters
3D printers
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
