Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F6390-I/PT
Microchip Technology
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F6390 64 Pin 40MHz 5V 64-TQFP
SOT-23
PIC18F6390-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Number of I/Os | 50 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC18F6390 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | AUSART, EUSART, I2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | PIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 18F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F6390 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 50 |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 768 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 4K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 64 kb |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | - |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Number of Programmable I/O | 50 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.72000 | $5.72 |
| 500 | $5.6628 | $2831.4 |
| 1000 | $5.6056 | $5605.6 |
| 1500 | $5.5484 | $8322.6 |
| 2000 | $5.4912 | $10982.4 |
| 2500 | $5.434 | $13585 |
In a 64-TQFP package, the MCU is available. A total of 50 I/Os are on the Microcontroller. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of its program memory is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® 18F-series components are electrical components. Microcontroller has abundant program memory size of 8KB 4K x 16. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. This chip has a total of 64 terminations on MCU chip. 8-bits are used in Microcontroller. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. A total of NO DMA channels are available. 8kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC18F6390. At a frequency of 40MHz, Microcontroller can operate efficiently. It is possible to access the 64 pins on the chip through the 64 pins. There are 4 timers/counters in this device. It counts 64 pins. The PIC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. In total, there are 12 channels for the ADC on this board. The bits of the part is 8. There are 2 PWM channels used by the device in total. 1 channels of I2C have been incorporated into the design of the part.
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F6390-I/PT Microcontroller applications.
Robots
ECG machine
Mobile computers
Aerospace navigation systems
Laminators
Traditional industrial transformation
Dialysis machines
Christmas lights
Set-top boxes
Digital set-top boxes
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
