Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F4680-E/PT
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F4680 44 Pin 40MHz 5V 44-TQFP
SOT-23
PIC18F4680-E/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 11x10b |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 36 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 4.2 → 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Interface Type | EUSART, I2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC18F4680 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 18F |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F4680 |
| Pin Count | 44 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 3.25K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Number of Programmable I/O | 44 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.16000 | $7.16 |
| 25 | $6.98360 | $174.59 |
| 100 | $6.81860 | $681.86 |
The PIC18F4680-E/PT is an all-PIC18 microcontroller offering ten different oscillator options, allowing users a wide range of choices in developing application hardware.
C compiler-optimized architecture with the optional extended instruction set
100,000 erase/write cycle Enhanced Flash program memory typical
1,000,000 erase/write cycle Data EEPROM memory typical
Flash/Data EEPROM Retention: > 40 years
Self-programmable under software control
Priority levels for interrupts
8 x 8 Single Cycle Hardware Multiplier
Extended Watchdog Timer (WDT):
- Programmable period from 41 ms to 131s
Single-Supply 5V In-Circuit Serial
Programming™ (ICSP™) via two pins
In-Circuit Debug (ICD) via two pins
Wide operating voltage range: 2.0V to 5.5V
Many high-performance, power-sensitive applications.
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
