Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F45K20-I/PT
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F45K20 44 Pin 64MHz 44-TQFP
SOT-23
PIC18F45K20-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 14x10b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC18F45 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 3.6 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 36 I/O |
| Interface Type | CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 64MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F45K20 |
| Pin Count | 44 |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 35 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 14x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 256 kb |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 14 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.36000 | $3.36 |
| 500 | $3.3264 | $1663.2 |
| 1000 | $3.2928 | $3292.8 |
| 1500 | $3.2592 | $4888.8 |
| 2000 | $3.2256 | $6451.2 |
| 2500 | $3.192 | $7980 |
This Microcontroller comes in a 44-TQFP package. 35 I/Os are available. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of program memory it uses is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. PIC® XLP™ 18K-series components are electrical components. The electronic part has a program memory size of 32KB 16K x 16. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 44 terminations on the IC chip, which means there are 44 terminations on the integrated circuit chip. Microcontroller comes with 8 bit size. Currently, MCU chip has NO DMA channels. The part has a memory size of 32kB. It is possible to find alternatives to the base part number PIC18F45K20 by using the part number search tool. In the case of 64MHz frequency operation, it can perform efficiently. On the chip, there are 44 pins that can be accessed. It comes with 4 timers/counters that can be set up. It consists of 44 pins. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. It programs in 36 Programmable I/O. There are a total of 14 channels for the ADC on this board, so it has a total of 14 channels. There are 1 A/D converters built into the device, which makes it quite versatile. An entire chip has 8 bits. There are 5 PWM channels used by the device in total.
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F45K20-I/PT Microcontroller applications.
Volt meter
Electromechanical control
Accu-check
Hearing aids
Security systems
Playstation
Gas monitoring systems
Plant factories
Fabric
Virtual reality VR robots
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
