PIC18F26K80-I/SO
PIC18F26K80-I/SO
PIC18F26K80-I/SO
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F26K80 28 Pin 64MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
PIC18F26K80-I/SO Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Surface MountYES
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-SOIC
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces CAN/I2C/SPI/USART
Data Converters A/D 8x12b
Family Name PIC18F
Instruction Set Architecture RISC
Dimensions 17.9 x 7.5 x 2.05mm
Typical Operating Supply Voltage 3.3 V
Package Type SOIC
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
MSL MSL 1 - Unlimited
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 24 I/O
Interface Type I2C, SPI, USART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC18F26
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 18K
Published 2010
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation1W
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 250
Supply Voltage 3.3V
Frequency 64MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC18F26K80
Pin Count28
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Interface CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size64kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 24
Speed 64MHz
RAM Size 3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 64KB 32K x 16
Connectivity ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
Number of Timers/Counters 5 Timer
Address Bus Width8b
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 1K x 8
CPU Family PIC
Number of A/D Converters 1
Number of UART Channels 2
Number of ADC Channels 8
Number of PWM Channels 5
Number of I2C Channels 1
Number of SPI Channels 1
Number of Ethernet Channels 0
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 2.05mm
Length 17.9mm
Width 7.5mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1960 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18F26K80-I/SO Product Details
PIC18F26K80-ISO Description
A 16-bit instruction set and a maximum operating frequency of 64 MHz are both aspects of the PIC18F26K80-ISO. It features 3.8 KB of RAM, 64 KB of flash memory, and a variety of peripherals like ADCs, PWMs, and timers.