Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F25K22-I/SP
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F25K22 28 Pin 64MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC18F25K22-I/SP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 35.56 x 7.49 x 3.81mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 5.5 V |
| Package Type | PDIP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 25 I/O |
| Interface Type | EUSART, I2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542310000 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18F25 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 19x10b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 64MHz |
| Base Part Number | PIC18F25K22 |
| Pin Count | 28 |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 19x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 64 MHz |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 17 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 3.81mm |
| Length | 35.56mm |
| Width | 7.493mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.54000 | $2.54 |
| 25 | $2.32800 | $58.2 |
| 100 | $2.11150 | $211.15 |
There is a 28-DIP (0.300, 7.62mm) package available. With 24 I/Os, it's pretty good. Through Hole is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 18K series of components. Having a size of 32K
16K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 28 terminations in total. Microcontroller comes with 8 bit size. IC Chip has 5V volt supply outputs. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 32kB is the size of the memory in the IC part. PIC18F25K22 serves as a base part number to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 64MHz. Located on the chip are 28 pins. Using the timer/counter system, it has 7 timers/counters. The pin count is 28. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. This device has 25 programmable input and output channels. It consists of 17 channels in total for the ADC. The Microcontroller has 2 A/D converters. An entire chip has 8 bits. A total of 5 PWM channels are being used by the device.
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F25K22-I/SP Microcontroller applications.
Firewalls
ECG machine
Auto-breaking system
PDAs, game consoles
Digital TVs
Home video and audio
Pacemakers
DCS control intelligent sensor
Entertainment products
Switches
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
