Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F248-E/SO
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F248 28 Pin 40MHz 4.5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
PIC18F248-E/SO Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/USART |
| Number of I/Os | 22 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18F248 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 5x10b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| Series | PIC® 18F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F248 |
| Pin Count | 28 |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 22 |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 768 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 8K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 5x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 2.39mm |
| Length | 18.08mm |
| Width | 7.59mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 108 | $7.01435 | $757.5498 |
PIC18F248-E/SO microcontroller is developed by Microchip Technology. The package is 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-shaped. There are 22 I/Os on the Microcontroller. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~125°C TA. The PIC® 18F series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 16KB 8K x 16. PIC Core processors are used in MCU. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. There are 28 terminations on the IC chip. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. Input voltage for the chip is 4.5V volts. MCU chip has NO DMA channels. 16kB is the size of the memory in the IC part. PIC18F248 serves as a base part number to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 40MHz. There are YES PWM channels on the device. On the chip, 28 pins are accessible. It has 4 timers/counters. 28 pins are counted on this board. The PIC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY. It has a total of 5 ADC channels. Devices like this use an 1-channel PWM controller.
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F248-E/SO Microcontroller applications.
Automatic control
Washing machines
Radios
Hard drives
Routers
Measuring revolving objects
Dishwashers
Industrial robot
Electronic jamming systems
Toys
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
