Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F2420-I/SO
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F2420 28 Pin 40MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
PIC18F2420-I/SO Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 10x10b |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 17.9 x 7.5 x 2.35mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 4.2 → 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 25 I/O |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18F2420 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 18F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F2420 |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 25 |
| Nominal Supply Current | 1.1mA |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 768 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 8K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 10x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 128 kb |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 2.35mm |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.38000 | $3.38 |
| 25 | $3.29600 | $82.4 |
| 100 | $3.21880 | $321.88 |
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-packages are available. In total, it has 25 inputs and outputs. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The PIC® 18F series includes this electrical component. Having a size of 16KB 8K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 28 terminations on the IC chip. 8-bits are used for its size. The component always operates in 5V supply voltage. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. 16kB memory size belongs to the part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC18F2420. A good performance can be achieved at a frequency of 40MHz, as long as it is operated at a low power consumption. The chip has 28 pins. The clock has 4 timers/counters to keep track of the time. There are 28 pins on it. The device is embedded with PIC CPU family. It consists of 10 channels in total for the ADC. The device has a set of 1 A/D converters. The total number of bits on a chip is 8. In order for the device to function, it uses 2 PWM channels.
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F2420-I/SO Microcontroller applications.
Embedded gateways
Radios
DCS control intelligent sensor
Microwave ovens
Virtual reality VR robots
Home video and audio
Television
Hard drives
3D printers
Current meter
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
