Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC17C756A-33I/L
Microchip Technology
32KB 16K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C756A 68 Pin 33MHz 5V 68-LCC (J-Lead)
SOT-23
PIC17C756A-33I/L Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 68 |
| Supplier Device Package | 68-PLCC (24.23x24.23) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC17C756 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Product Status | Active |
| Family Name | PIC17 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 24.33 x 24.33 x 3.68mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3 → 5.5 V |
| Package Type | PLCC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 50 I/O |
| Interface Type | I2C, MSSP, RS-232, SCI, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Series | PIC® 17C |
| Published | 1996 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 33MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC17C756A |
| Pin Count | 68 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | I2C, RS-232, SCI, SPI, SSP, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 50 |
| Speed | 33MHz |
| RAM Size | 902 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | OTP |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 33 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | - |
| CPU Family | PIC |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 3.68mm |
| Length | 24.33mm |
| Width | 24.33mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.62000 | $12.62 |
| 25 | $12.14360 | $303.59 |
| 100 | $11.66990 | $1166.99 |
The PIC17C756A-33I/L is a 68-pin, EPROM-based member of the versatile PIC17CXXX family of low-cost, high-performance, CMOS, fully static, 8-bit microcontrollers. All PIC® microcontrollers employ an advanced RISC architecture. The PIC17C756A-33I/L has enhanced core features, a 16-level deep stack, and multiple internal and external interrupt sources. The separate instruction and data buses of the Harvard architecture allow a 16-bit wide instruction word with a separate 8-bit wide data path. The two-stage instruction pipeline allows all instructions to execute in a single cycle, except for program branches (which require two cycles).
Only 58 single-word instructions to learn
All single-cycle instructions (121 ns), except for program branches and table reads/writes which are two-cycle
8 x 8 Single-Cycle Hardware Multiplier
Interrupt capability
16-level deep hardware stack
Direct, indirect, and relative addressing modes
Internal/external program memory execution, capable of addressing 64 K x 16 program memory space
Communications equipment
Wireless infrastructure
Enterprise systems
Enterprise projectors
Personal electronics
Portable electronics
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
