PIC16F914T-I/ML
PIC16F914T-I/ML
PIC16F914T-I/ML
Microchip Technology
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F914 44 Pin 20MHz 5V 44-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16F914T-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Number of Pins 44
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Data Converters A/D 8x10b
Number of I/Os 35 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type AUSART, I2C, SPI, SSP
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number PIC16F914
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® 16F
Published 2007
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 44
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Additional FeatureALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Max Power Dissipation800mW
Terminal Position QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch0.65mm
Frequency 20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16F914
Pin Count44
Operating Supply Voltage5V
Interface I2C, SPI, SSP, UART, USART
Memory Size7kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 35
Speed 20MHz
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 7KB 4K x 14
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b
Watchdog TimerYes
Access Time 20 μs
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 3
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 4096
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 14
CPU Family PIC
Number of ADC Channels 8 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 8mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 8 mm
Height 0.88 mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1377 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F914T-I/ML Product Details
PIC16F914T-I/ML Overview
The package is 44-VQFN Exposed Pad-shaped. There are 35 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the PIC® 16F series of electrical components. Having a size of 7KB 4K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 44 has 44 terminations. 8-bits are used for its size. IC Chip has 5V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 7kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number PIC16F914, you will be able to find alternatives for the part. Using a 20MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 44 pins are accessible. In total, there are 3 timers/counters on the device. The pin count is 44. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. In addition to the above, there are other features such as ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ, to name but a few. The ADC channel count on this device totals up to 8 Channel channels.