Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F886-I/SS
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F886 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC16F886-I/SS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 11x10b |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 20(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SSOP |
| Number of Timers - General Purpose | 3 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 24 |
| Power Dissipation (Max) | 800(mW) |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Total Internal Ram Size | 368B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2(V) |
| Programmable | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 3.5KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Family Name | PIC16F |
| Dimensions | 10.5 x 5.6 x 1.85mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2 → 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 24 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F886 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 16F |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC16F886 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 14kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Nominal Supply Current | 220μA |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 368 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 14KB 8K x 14 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.85mm |
| Length | 10.5mm |
| Width | 5.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.84000 | $2.84 |
| 500 | $2.8116 | $1405.8 |
| 1000 | $2.7832 | $2783.2 |
| 1500 | $2.7548 | $4132.2 |
| 2000 | $2.7264 | $5452.8 |
| 2500 | $2.698 | $6745 |
This Microcontroller comes in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. There are 24 I/O ports on this device. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. A PIC® 16F series electrical component is used in this application. Its program memory size is 14KB 8K x 14. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. The part works on a 8-bit basis. The component always operates in 5V supply voltage. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. 14kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number PIC16F886, you will be able to find alternatives for the part. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 28 pins. The clock has 3 timers or counters on it. It counts 28 pins. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. A total of 25 programmable I/Os are available on this board. The ADC channel count on this device totals up to 11 channels. It has a set of 1 A/D converters on board the device. An integrated circuit with 8 bits has a total of 8 bits.
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC16F886-I/SS Microcontroller applications.
Smoke alarms
Process control devices
Traditional industrial transformation
Fabric
Volt meter
Robotic prosthetic limbs
Kindle
Calculator
Glucose monitoring systems
Laminators
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
