Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F870-I/SP
Microchip Technology
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F870 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F870-I/SP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | USART |
| Enclosure | SPDIP 28 |
| Manuf. code | MCP |
| Max. operating temperature | +85°C |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Family Name | PIC16F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 35.18 x 7.49 x 3.43mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 4 → 5.5 V |
| Package Type | SPDIP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 22 I/O |
| Interface Type | USART |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F870 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 5x10b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 16F |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | PIC16F870-I/SP |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | PIC16F870 |
| Pin Count | 28 |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Interface | UART, USART |
| Memory Size | 3.5kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 22 |
| Nominal Supply Current | 1.6mA |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 3.5KB 2K x 14 |
| Connectivity | UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 5x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 28 kb |
| EEPROM Size | 64 x 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 128 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Number of External Interrupts | 10 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 0 |
| Number of SPI Channels | 0 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 3.43mm |
| Length | 35.18mm |
| Width | 7.49mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.06000 | $3.06 |
| 25 | $2.97680 | $74.42 |
| 100 | $2.89430 | $289.43 |
The package has a 28-DIP (0.300, 7.62mm) shape. There are 22 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Through Hole. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of memory that the program uses is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. It is part of the PIC® 16F series of electrical components. This program memory has a size of 3.5KB 2K x 14, which indicates what the size of the program memory is. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. IC Chip 28 has 28 terminations. 8-bits are used in Microcontroller. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 3.5kB memory size belongs to the part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC16F870. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 20MHz. On the chip, 28 pins are accessible. It is equipped with 3 timers and counters. In total, it has 28 pins. There is EEPROM, FLASH memory on this piece of equipment. The ADC channel count on this device totals up to 5 channels. There are 8 bits on a chip. The device uses 1 PWM channels. It contains 1 serial input/output interfaces on the board. There are 10 external interrupts included in this chip part.
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC16F870-I/SP Microcontroller applications.
Keyboards
Radios
Digital TVs
Set-top boxes
Magnetic resonance imaging (MRI)
Washing machines
Laptops
Industrial instrumentation devices
Washing machine
Virtual reality VR robots
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
